The Singers Unlimited

Mikrofon do nagrywania wokalu w studio, fot. THAM YUAN YUAN, Pixabay

The Singers Unlimited była czterogłosową jazzową grupą wokalną utworzoną przez Gene’a Puerlinga w 1971 r. W skład grupy wchodzili Len Dresslar (lepiej znany jako Jolly Green Giant w reklamach General Mills), Bonnie Herman, Don Shelton i Gene Puerling.

O zespole

The Singers Unlimited to amerykański zespół a cappella, założony w 1971 roku przez Gene Puerlinga. Składał się z czterech wokalistów: Bonnie Herman, Don Shelton, Len Dresslar i Gene Puerling. Grupa była znana z wykonywania jazzowych i popowych aranżacji oryginalnych utworów i standardów jazzowych, a ich styl kojarzył się z tzw. „vocalese” – polegającym na śpiewaniu tekstów do już istniejących instrumentalnych utworów jazzowych. The Singers Unlimited osiągnęli duży sukces komercyjny i krytyczny, a ich albumy zdobywały nagrody i uznanie w branży muzycznej. Zespół działał do 1985 roku, po czym członkowie rozpoczęli solowe kariery.

Historia The Singers Unlimited

Gene Puerling (1929-2008) i Don Shelton (1934-obecnie) tworzyli kilka lat wcześniej część grupy wokalnej Puerlinga, The Hi-Lo’s, choć Shelton stanowił w 1959 roku zastępstwo dla członka Hi-Lo’s, Boba Strasena. (https://www.latimes.com/archives/la-xpm-2008-apr-02-me-puerling2-story.html) The Singers Unlimited powstali z myślą o nagrywaniu dla reklam, ale z czasem dali się namówić na nagrywanie płyt. Z rekomendacji pianisty jazzowego Oscara Petersona podpisali kontrakt z niemiecką MPS Records. Trio Petersona zagrało na ich pierwszym nagranym albumie In Tune. Grupa nagrała piętnaście albumów. Czternaście zostało nagranych dla MPS w latach 1971-1982 i zostało zebranych w box set Magic Voices.

Puerling był uznawany za jednego z najlepszych autorów aranżacji wokalnych na świecie, dzięki swoim pracom dla zespołu The Singers Unlimited. Członkowie grupy wokalnej Take 6 często przypisują jemu i Singers Unlimited zasługi jako innowatorów w dziedzinie a cappella, twierdząc, że „chodzili do szkoły” na jego aranżacjach.

Puerling wykorzystał najnowocześniejsze techniki multi-trackingu niemieckiego inżyniera studyjnego Hansa Georga Brunner-Schwera, aby stworzyć swoje koncepcje harmoniczne i charakterystyczne brzmienie grupy. W procesie overdubbingu baryton Puerling i tenor Shelton często dodawali dwie dodatkowe środkowe partie, po czym wszystkie partie były „podwajane” i „potrajane”. Tworzenie tych dodatkowych ścieżek tworzyło pełniejsze, bogatsze brzmienie nagrań grupy. Grupa nagrywała swoje piosenki, zlecając Bonnie Herman nagranie uproszczonej wersji melodii, po czym Len, Gene i Don uzupełniali pozostałe partie. Po zakończeniu tego procesu, oryginalna linia melodyczna Bonnie Herman byłaby zastąpiona nową, w której mogłaby dodać melodyjne upiększenia i dodać „kolor” do brzmienia grupy.

Len Dresslar, wokalista basowy (1924-2005), był sławny jako głos Jolly Green Giant („Ho, Ho, Ho!”) przez ponad 40 lat oraz w innych dżinglach reklamowych. Był prezesem chicagowskiego oddziału Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (AFTRA) przez kilka lat w połowie i pod koniec lat 80.

Bonnie Herman była wokalistką oryginalnego dżingla reklamowego „Like a Good Neighbor, State Farm Is There”, który był emitowany przez kilka lat. Jest córką Lawrence’a Welka, oryginalnej Champagne Lady Lois Best i Julesa Hermana, który był trębaczem w orkiestrze Welka. Jest siostrzenicą lidera big bandu Woody’ego Hermana.

Dyskografia The Singers Unlimited

 • A Capella (MPS, 1971)
 • Christmas (MPS, 1972)
 • Four of Us (MPS, 1973)
 • In Tune with the Oscar Peterson Trio (MPS, 1973)
 • Invitation with Art Van Damme (MPS, 1974)
 • A Capella II (MPS, 1975)
 • Feeling Free z orkiestrą Pata Williamsa (MPS, 1975)
 • A Special Blend (MPS, 1976)
 • Sentimental Journey (MPS, 1976)
 • Friends (Pausa, 1977)
 • Eventide (MPS, 1978)
 • Just in Time (Pausa, 1978)
 • A Capella III (MPS, 1980)
 • The Singers Unlimited z Robem McConnellem i Boss Brass (Pausa, 1979)
 • Easy to Love (Pausa, 1981)