European Grand Prix for Choral Singing, Europa

European Grand Prix for Choral Singing (EGP) to międzynarodowy konkurs chóralny, który odbywa się co roku w różnych miastach Europy. Konkurs jest organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Chórów (European Choral Association – Europa Cantat) i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki chóralnej.

Uczestnicy konkursu to zespoły chóralne z różnych krajów Europy, które prezentują swoje umiejętności wokalne przed międzynarodowym jury. Konkurs składa się z kilku etapów, w których uczestnicy prezentują swoje występy w różnych kategoriach, takich jak muzyka klasyczna, folklorystyczna, a capella itp.

Konkurs jest ważnym wydarzeniem dla świata muzyki chóralnej, ponieważ pozwala na przedstawienie różnorodności europejskiej muzyki chóralnej oraz umożliwia młodym zespołom chóralnym na zdobycie międzynarodowej rozpoznawalności.

O konkursie
Grand Prix Europy w śpiewie chóralnym (po francusku Grand Prix Européen de Chant Choral, potocznie skracane jako Grand Prix Europy w śpiewie chóralnym lub GPE) jest corocznym konkursem chóralnym pomiędzy zwycięzcami sześciu europejskich konkursów chóralnych. Został zainaugurowany w 1989 roku.

Pomimo nazwy, GPE nie jest ograniczone do chórów europejskich, ponieważ chóry z każdego kraju mogą uczestniczyć w konkursach chóralnych w każdym z miast członkowskich GPE. Od 1995 roku jeden chór z Japonii, jeden chór z Argentyny, dwa chóry z Indonezji i dwa chóry ze Stanów Zjednoczonych wygrały GPE, podczas gdy dwa chóry z Filipin i Stanów Zjednoczonych wygrały GPE dwukrotnie. Ponadto konkurs nie jest ograniczony do chórów dorosłych; trzy z chórów zdobywających główną nagrodę to chóry dziecięce.

Od 2022 roku cztery chóry wygrały EGP dwukrotnie: University of the Philippines Madrigal Singers (1997 i 2007), APZ Tone Tomšič (2002 i 2008), University of Utah Chamber Choir (przemianowany z University of Utah Singers) (2006 i 2015) oraz Vesna Children’s Choir (2000 i 2017).

Latem 2019 r. chór młodzieżowy „Kamēr…” stał się 1. i obecnie jedynym chórem, który wygrał EGP trzykrotnie (2004, 2013 i 2019).

Od 2022 roku dwóch dyrygentów zdobyło EGP dwukrotnie: Stojan Kuret (2002 i 2010) i Avip Priatna (2018 i 2022).

Komitet organizacyjny i miasta członkowskie
GPE jest organizowany przez komitety organizacyjne następujących konkursów chóralnych, z których wyłaniani są pretendenci do GPE:
Concorso Polifónico Guido d’Arezzo (Międzynarodowy Konkurs Polifoniczny im. Guido d’Arezzo) – Arezzo, prowincja Arezzo, Włochy (https://www.polifonico.org/)
Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Béli Bartóka – Debreczyn, okręg Hajdú-Bihar, Węgry (http://bbcc.hu/en/mainpage/)
Międzynarodowy Konkurs Chóralny Gallus Maribor – Maribor, Słowenia(https://www.jskd.si/)
Certamen Coral de Tolosa (Konkurs Chóralny w Tolosa) – Tolosa, Kraj Basków, Hiszpania (https://www.cittolosa.com/certamen-coral)
Florilège Vocal de Tours (Konkurs Wokalny w Tours) – Tours, Indre-et-Loire, Francja (http://florilegevocal.com/en/home/)
Międzynarodowy Konkurs Chórów Majowych „Prof. G. Dimitrov” – Warna, prowincja Warna, Bułgaria (http://choircomp.org/en/home-en/)
Każdy indywidualny konkurs jest zwykle określany nazwą miasta-gospodarza zamiast oficjalnego tytułu konkursu. Zwycięzcy nagród głównych każdego konkursu automatycznie kwalifikują się do udziału w GPE.

Gospodarzem każdego corocznego konkursu GPE jest na zmianę sześć miast członkowskich.

Historia
Grand Prix Europy w śpiewie chóralnym powstało w 1988 roku z inicjatywy konkursów AREZZO (Włochy), DEBRECEN (Węgry), GORIZIA (Włochy) i TOURS (Francja) Zrzeszone zostały również dwa inne: VARNA (Bułgaria) w 1989 roku i TOLOSA (Kraj Basków/Hiszpania) w 1990 roku. W 2008 roku ze Stowarzyszenia wystąpiła Gorizia, a dołączył do niego MARIBOR (Słowenia).

Regulamin
Kwalifikacja
Jak wspomniano wcześniej, konkurs jest otwarty tylko dla zdobywców głównych nagród w sześcioosobowych europejskich konkursach chóralnych w poprzednim roku. Innymi słowy, jeśli chór zdobędzie główną nagrodę w którymkolwiek z konkursów chóralnych w sześciu miastach, kwalifikuje się do udziału w przyszłorocznym GPE. W konsekwencji oznacza to również, że w przeciwieństwie do innych konkursów chóralnych, GPE nie zabiega o uczestników konkursu; żaden chór nie może bezpośrednio zgłosić się lub przesłuchać, aby dołączyć do GPE. Jeśli kwalifikujący się chór zrezygnuje, jego miejsce może zająć chór zastępczy; ponadto, karą jest to, że żaden chór, który zrezygnuje, nie będzie mógł wziąć udziału w żadnym z sześciu konkursów kwalifikacyjnych w następnym roku.

Żaden chór nie może zdobyć nagrody głównej w więcej niż jednym konkursie kwalifikacyjnym w jednym roku. Na przykład, jeśli chór zdobędzie główną nagrodę w Arezzo, zostaje automatycznie zdyskwalifikowany do udziału w konkursach w pięciu pozostałych miastach przez resztę roku.

Nie ma żadnych szczególnych przepisów zabraniających byłemu finaliście (a nawet byłemu laureatowi) startować w GPE (lub nawet ponownie wygrać) więcej niż jeden raz. Filipińscy Madrigal Singers (laureat GPE 1997) wygrali Florilège Vocal de Tours 2006,[3] przechodząc do zdobycia nagrody głównej w 2007 roku w Arezzo we Włoszech. W tym samym konkursie Madrigal Singers rywalizowali z Chórem Dziecięcym Vesna (laureat GPE 2000), który zdobył główną nagrodę konkursu w Tolosie w 2006 r.

Repertuar i przynależność do chóru
Każdy startujący chór zobowiązany jest do śpiewania w tej samej grupie/kategorii, w której występował na poszczególnych konkursach. Chóry zachęca się do wykonywania utworów z różnych epok i kompozytorów. Dozwolone jest wykonywanie pieśni z akompaniamentem (dowolny instrument), o ile łączna długość pieśni z akompaniamentem nie przekracza dziesięciu (10) minut. Miasto organizujące Konkurs określa maksymalny czas występu każdego finalisty.

Każdy startujący chór musi mieć taką samą liczbę śpiewaków, jaką miał w konkursie kwalifikacyjnym, plus lub minus dziesięć procent (10%) tej liczby. Całkowita liczba śpiewaków w chórze może wynosić minimum 12 śpiewaków i maksimum 60 śpiewaków, niezależnie od liczby sekcji głosowych lub grup; jest to spowodowane tym, że wymagania kwalifikacyjne są różne dla każdego z sześciu konkursów kwalifikacyjnych. Z tego powodu możliwe jest, by chóry mieszane konkurowały bezpośrednio z chórami męskimi i żeńskimi; możliwe jest również, by chóry dziecięce konkurowały z chórami dorosłymi (a nawet wygrywały, jak w latach 2000, 2001, 2017 i 2018).

Laureat nagrody głównej
Zdobywca głównej nagrody GPE, czyli laureat, otrzymuje dyplom, trofeum oraz dodatkowe nagrody ustalane przez miasto-gospodarza, w tym nagrodę pieniężną w wysokości do 4 tys. euro.

Zwycięzca GPE nie może przez dwa lata brać udziału w żadnym międzynarodowym konkursie chóralnym, należącym do Europejskiego Stowarzyszenia Grand Prix.

Strona www Konkursu: https://www.egpchoral.com/