Festiwal Piosenki Estońskiej

Tallin, Estonia. Fot. Hert Niks, Pexels.com

Festiwal Piosenki Estońskiej (Estonian Song Festival) to tradycyjne wydarzenie w Estonii, które odbywa się co pięć lat od 1869 roku. Jest to święto estońskiej kultury, podczas którego prezentowana jest muzyka chóralna, taniec ludowy i inne tradycyjne przedstawienia. Festiwal jest również ważnym wydarzeniem politycznym i krajowym, ponieważ został wykorzystany jako platforma do promowania estońskiej niepodległości i tożsamości kulturowej. Ostatni Song Festival odbył się w 2018 roku.

O Festiwalu

Estoński Festiwal Pieśni to jedno z największych wydarzeń chóralnych na świecie, Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Odbywa się co pięć lat w lipcu na terenie Festiwalu Piosenki w Tallinie (Lauluväljak) równocześnie z Estońskim Festiwalem Tańca. Wspólny chór składa się z ponad 30 000 śpiewaków występujących przed 80 000 publicznością.

Prawie na każdym Festiwalu pojawiają się znane estońskie piosenki „Laul Põhjamaast”, „Mu isamaa on minu arm” oraz hymn narodowy „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm”.

Historia

Tradycja festiwalu piosenki narodziła się wraz z estońskim przebudzeniem narodowym. Pierwszy narodowy festiwal piosenki odbył się w Tartu latem 1869 r. Johann Voldemar Jannsen był jednym z pomysłodawców pierwszego festiwalu piosenki. W pierwszych trzech edycjach festiwalu występowały tylko chóry męskie i orkiestry dęte. W pierwszej edycji festiwalu wzięło udział 822 śpiewaków i 56 dętych. Od czwartej edycji festiwalu na scenie pojawiły się także chóry mieszane. Od szóstej edycji festiwalu w 1896 roku tradycja festiwalowa przeniosła się do Tallina.

Począwszy od 1947 roku władze radzieckie wymusiły wprowadzenie do repertuaru piosenek zagranicznych. Na każdej imprezie miał się znaleźć Hymn Państwowy Estońskiej SRR, The Internationale oraz Hymn Państwowy Związku Radzieckiego. Ze względu na włączenie chórów dziecięcych i chłopięcych łączna liczba uczestników wzrosła do 25 000 – 30 000 osób. Festiwal Tańca i Gimnastyki Pierwszych Igrzysk Estońskich rozpoczęty w 1934 roku stał się poprzednikiem późniejszych Narodowych Festiwali Tańca towarzyszących festiwalowi piosenki.

W 2019 roku liczba odwiedzających festiwal piosenki osiągnęła swoje maksimum. Sprzedano prawie 60 000 biletów z przedsprzedaży na koncert XXVII festiwalu piosenki „Minu arm”(„Moja miłość”), a wraz z 35 000 uczestniczących w nim piosenkarzy i muzyków doszło do sytuacji, w której przedsprzedaż biletów została zawieszona decyzją organizatorów dla bezpieczeństwa i ochrony ludzi.
Oficjalna strona Festiwalu: https://2023.laulupidu.ee/