Pentatonix: Nowa Era A capella

Zespół wokalny Pentatonix, fot. DFree / Shutterstock.com

Pentatonix (skrót PTX) to amerykańska grupa a cappella z Arlington w Teksasie, składająca się obecnie z wokalistów Mitcha Grassi, Scotta Hoyinga, Kirstin Maldonado, Kevina Olusoli i Matta Sallee. Charakteryzując się aranżacjami w stylu pop z harmoniami wokalnymi, liniami basowymi, riffami, perkusją i beatboxem, tworzą wersje coverów współczesnych utworów pop lub piosenek świątecznych, czasami w formie medley, wraz z oryginalnym materiałem. 

Pentatonix powstał w 2011 roku, a następnie wygrał trzeci sezon programu NBC The Sing-Off, otrzymując 200 000 dolarów i kontrakt nagraniowy z Sony Music. Kiedy Epic Records Sony porzuciło grupę po The Sing-Off, grupa utworzyła swój kanał YouTube, dystrybuując swoją muzykę poprzez Madison Gate Records, wytwórnię należącą do Sony Pictures. Ich kanał YouTube ma obecnie 20 milionów subskrybentów i 5,9 miliarda wyświetleń. Wideo-hołd grupy dla Daft Punk ma ponad 365 milionów wyświetleń na dzień 29 grudnia 2022 roku.

Początki grupy

Ich debiutancka EP PTX, Volume 1 została wydana w 2012 roku, a następnie ich świąteczne wydanie PTXmas w tym samym roku, z trzecim wydaniem Pentatonix, PTX, Vol. II, debiutującym na numerze 1 na liście Billboard’s Independent Albums chart i numerem 10 na Billboard 200 w 2013 roku.  W maju 2014 roku Pentatonix podpisał umowę z RCA Records, „flagową” wytwórnią Sony Music Entertainment, podczas gdy w tym samym roku grupa wydała swoją czwartą EP-kę, PTX, Vol. III, oraz dwa pełnowymiarowe albumy studyjne; PTX, Vols. 1 & 2, album kompilacyjny wydany w Japonii, Korei i Australii, a także ich drugie świąteczne wydawnictwo, That’s Christmas to Me, z albumem certyfikowanym jako złoty przez Recording Industry Association of America (RIAA), platynowy 24 grudnia 2014 r. i podwójnie platynowy 11 lutego 2016 r., stając się najwyżej notowanym świątecznym albumem grupy od 1962 r. i czwartym najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. W następnym roku Pentatonix wydał swój tytułowy album, ich pierwszy składający się głównie z oryginalnego materiału, który zadebiutował na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard 200 po raz pierwszy w ich karierze, a następnie trzeci album świąteczny, A Pentatonix Christmas, w 2016 roku, i nowa EP-ka, PTX, Vol. IV – Classics, rok później.

We wrześniu 2017 roku Avi Kaplan, oryginalny bas grupy, opuścił grupę i został zastąpiony przez Matta Sallee, który pojawił się na kolejnym albumie PTX Presents: Top Pop, Vol. I. Sallee ukończył Berklee College of Music, gdzie wcześniej był członkiem grupy a cappella Pitch Slapped.

Nagrody

Pentatonix zdobył trzy nagrody Grammy: byli pierwszym aktem a cappella, który wygrał Best Arrangement, Instrumental or A Cappella, robiąc to w 2015 i 2016 roku,oraz Best Country Duo/Group Performance w 2017 roku.

Kariera

Pentatonix rozpoczął się od Kirstin Maldonado (ur. 16 maja 1992 r.), Mitcha Grassi (ur. 24 lipca 1992 r.) i Scotta Hoyinga (ur. 17 września 1991 r.), którzy dorastali razem i byli kolegami ze szkoły w Martin High School w Arlington w Teksasie. Na konkurs lokalnej audycji radiowej, aby spotkać się z obsadą Glee, zaaranżowali i złożyli wersję trio „Telephone”, przeboju Lady Gagi i z udziałem Beyoncé. Pomimo przegranej w konkursie, ich śpiew wzbudził zainteresowanie w ich szkole i zaczęli występować. Ich wersja „Telephone” zyskała następnie uwagę na YouTube. (https://web.archive.org/web/20120912004405/http://www.casa.org/content/exclusive-interview-pentatonixs-scott-hoying

Zakres wokalny basso profondo Avi Kaplana był znaczącym elementem brzmienia Pentatonix od założenia grupy do jego odejścia w 2017 roku.

Hoying i Maldonado obaj ukończyli Martin High School w 2010 roku, Grassi w 2011. Hoying wyruszył na University of Southern California (USC), aby uzyskać stopień naukowy w zakresie wykonawstwa muzyki popularnej, podczas gdy Maldonado dążył do uzyskania stopnia naukowego w zakresie teatru muzycznego na University of Oklahoma. Podczas pobytu na USC Scott Hoying dołączył do grupy a cappella o nazwie SoCal VoCals. Dowiedział się o The Sing-Off od innego członka grupy, Bena Brama (również ich aranżera, producenta i inżyniera dźwięku), i został zachęcony do przesłuchania do programu. Przekonał Maldonado i Grassi, aby dołączyli do niego, ale Bram zasugerował posiadanie basu i beatboxera jako wsparcie dla grupy. Przez wspólnego przyjaciela, Hoying poznał Avi Kaplana (urodzonego 17 kwietnia 1989 roku), bardzo uznanego basa wokalnego w społeczności a cappella. Następnie trio znalazło Kevina Olusolę (ur. 5 października 1988 r.) na YouTube, gdzie jeden z jego filmików, w którym jednocześnie beatboxował i grał na wiolonczeli (tzw. „celloboxing”), stał się viralem. Olusola urodził się w Owensboro w stanie Kentucky, ukończył pre-med na Uniwersytecie Yale.

Grupa spotkała się dzień przed rozpoczęciem przesłuchań do trzeciego sezonu The Sing-Off. Grupa pomyślnie przeszła przesłuchania do programu i ostatecznie zdobyła tytuł za rok 2011 (sezon trzeci).

Nazwa zespołu Pentatonix

Pentatonix, jak zasugerował Scott Hoying, nosi nazwę od skali pentatonicznej, muzycznej skali lub trybu z pięcioma nutami na oktawę, reprezentującymi pięciu członków grupy. Zastąpili ostatnią literę „x”, aby uczynić ją bardziej atrakcyjną. Kwintet czerpie swoje wpływy z popu, dubstepu, electro, reggae, hip hopu i muzyki klasycznej.

Dyskografia

  • Albumy studyjne

PTX, Vols. 1 & 2 (2014)

PTX (2014)

That’s Christmas to Me (2014)

Pentatonix (2015)

A Pentatonix Christmas (2016)

PTX, Vol. IV: Classics (2017)

PTX Presents: Top Pop, Vol. I (2018)

Christmas is Here! (2018)

We Need a Little Christmas (2020)

The Lucky Ones (2021)

Evergreen (2021)

Holidays Around the World (2022)

  • Albumy kompilacyjne

The Best of Pentatonix Christmas (2019)

White Christmas (2021)

Członkowie

Mitch Grassi – tenor lead i backing vocals

Scott Hoying – baryton lead i backing vocals 

Kirstin Maldonado – sopran lead i backing vocals

Scott Hoying – bard – lead i backing vocals

Kirstin Maldonado – sopran lead i backing vocals 

Kevin Olusola – vocal percussion, beatboxing, baritenor backing vocals, wiolonczela

Matt Sallee – vocal bass, vocal percussion, bass lead i backing vocals 

Byli członkowie

Avi Kaplan – vocal bass, vocal percussion, bass lead i backing vocals

Oficjalna strona www: https://www.ptxofficial.com/